Logo zakładu pogrzebowego MAJ

Zainteresowanych ofertą zakładu pogrzebowego MAJ zapraszamy do kontaktu przez całodobowe numery telefonu oraz maila.

Piłsudskiego 41 97-200 Tomaszów Maz.
+48 693 123 123 | +48 605 400 004
biuro@zpmaj.pl


Produkcja trumien
+48 693 788 878

© 2021 | Zakład Pogrzebowy MAJ
Jak zabezpieczyć nagrobek przed zimą?

Na co dzień należy pamiętać o dbaniu o nagrobki – natomiast zima jest porą roku, podczas której szczególnie trzeba się przyłożyć do ich zabezpieczenia. Opady deszczu, śniegu, niskie temperatury i inne warunki atmosferyczne przyczyniają się do pogorszenia stanu nagrobków. Upływający czas również jest dla pomników nieubłagany, natomiast można o nie zadbać i opóźnić proces ich niszczenia.

Każdy kamień wymaga prawidłowej konserwacji i czyszczenia, natomiast lastryko zdecydowanie bardziej podatne jest na uszkodzenia niż granit. W celu zabezpieczenia płyty nagrobnej w zimę należy skorzystać z odpowiednich preparatów, które chronią przed pękaniem i odbarwianiem.

ochrona nagrobka zimą

Czyszczenie i ochrona nagrobka

Należy pamiętać, aby nie namaczać nadmiernie płyty podczas czyszczenia, ponieważ w szczeliny może dostać się woda, która podczas ujemnej temperatury może zamarznąć i rozsadzić płytę nagrobka. To samo dotyczy również wazonów.

Jeśli na płycie nagrobkowej znajdzie się zaschnięty wosk, należy pamiętać, aby nie używać zbyt chropowatych i szorstkich szczotek. Należy zabezpieczyć wazony szczelnie folią i gumką, aby zabezpieczyć je przed dostaniem się wody.

Bardzo niebezpieczne jest pojawiające się błoto pośniegowe i zalegająca dookoła nagrobka woda, która zamarza. Dobrze zakonserwowany i zabezpieczony grób jest odporniejszy na zabrudzenia i mikrouszkodzenia.