Logo zakładu pogrzebowego MAJ

Zainteresowanych ofertą zakładu pogrzebowego MAJ zapraszamy do kontaktu przez całodobowe numery telefonu oraz maila.

Piłsudskiego 41 97-200 Tomaszów Maz.
+48 693 123 123 | +48 605 400 004
biuro@zpmaj.pl


Produkcja trumien
+48 693 788 878

© 2021 | Zakład Pogrzebowy MAJ
Kim jest mistrz ceremonii?

Mistrz ceremonii jest osobą odpowiedzialną za poprowadzenie ceremonii ostatniego pożegnania. W trakcie pogrzebów wyznaniowych funkcję tę przejmuje osoba duchowna. Jednak w przypadku pogrzebów świeckich, a więc taki bez nawiązań do religii i symboli wyznaniowych, pogrzeb może zostać przeprowadzony przez mistrza ceremonii. 

Jakie cechy powinien mieć mistrz ceremonii? 

Przeprowadzenie pogrzebu nie jest zadaniem prostym. Jest to bowiem ceremonia pełna smutnych – często również burzliwych – emocji. Dlatego bardzo ważne jest to, aby osoba będąca mistrzem ceremonii była opanowana. Bardzo ważne jest umiejętność ubierania myśli w słowa. Na mistrzu ceremonii spoczywa w końcu bardzo ważny obowiązek, jakim jest pożegnania drugiego człowieka. Wynika to z tego, że najbliższa rodzina będąca w żałobie, może nie mieć siły, aby sama odczytać mowę pogrzebową. Kolejną cechą, jaką powinien wyróżniać się mistrz ceremonii, jest sztuka retoryki. 

Pogrzeb świecki skupia swoją uwagę na tym, jaka była Zmarła Osoba. Bliscy mogą napisać w mowie pogrzebowym o tym, jak wiele znaczył dla nich ich bliski oraz podziękować wszystkim osobom za przyjście. Mistrz ceremonii odpowiedzialny jest za pożegnanie w możliwie najpiękniejszy sposób drugiego człowieka. Skupia on bowiem swoją uwagę na tym, co było i jakim Zmarły był człowiekiem. Podsumowuje i tym samym uhonorowuje życie Zmarłego. 

Pogrzeb świecki 

Z wielu indywidualnych powodów, nie każda osoba życzy sobie, aby na jej pogrzebie była osoba duchowna.  Pogrzeb świecki może być pozbawiony zupełnie elementów religijnych, jednak tak nie musi być zawsze. Czasem rodziny chcą, aby na pogrzebie był symbol danej religii, jednak nie chce udziału w ceremonii osoby duchownej. 

Pogrzeb świecki skupia swoją uwagę nie na nieśmiertelności duszy, a na tym, jaką osobą był Zmarły. Dlatego najbliższa rodzina może przygotować mowę pogrzebową, opowiedzieć o wspólnych chwilach, przytoczyć wzruszające lub zabawne anegdoty. To wspólne wspomnienie i podsumowanie życia jest właśnie istotą pogrzebów świeckich. 

Zakład pogrzebowy Maj organizuje pogrzeby świeckie z udziałem kompetentnego mistrza ceremonii, który w sposób odpowiedni i podniosły poprowadzi ceremonię ostatniego pożegnania.