Logo zakładu pogrzebowego MAJ

Zainteresowanych ofertą zakładu pogrzebowego MAJ zapraszamy do kontaktu przez całodobowe numery telefonu oraz maila.

Piłsudskiego 41 97-200 Tomaszów Maz.
+48 693 123 123 | +48 605 400 004
biuro@zpmaj.pl


Produkcja trumien
+48 693 788 878

© 2021 | Zakład Pogrzebowy MAJ
Mowa pogrzebowa — w jakich słowach najlepiej pożegnać drugiego człowieka?

Pogrzeb jest ostatnim momentem, w którym możemy uhonorować życie drugiego człowieka. Godne pożegnanie to nie tylko oprawa, kwiaty, muzyka, ale przede wszystkim ludzie. Osoby, które były obecne w życiu, pracownicy, wielkie miłości, rodzina i dzieci.

Kto przygotowuje mowę pogrzebową?

Mowę pogrzebową najczęściej przygotowuje najbliższa rodzina. To właśnie ci członkowie rodziny znali najlepiej drugiego człowieka. Emocje wynikające z organizacji pogrzebu oraz pożegnania bliskiej osoby często sprawiają, że głos utyka w gardle. Łzy utrudniają przeczytanie słów, a roztrzęsione ręce nie pozwalają utrzymać kartki ze słowami pożegnania. Dlatego jeśli jest taka konieczność, mowę pogrzebową może odczytać ksiądz lub mistrz ceremonii.

Czy mowa pogrzebowa jest obowiązkowa?

Mowa pogrzebowa nie jest obowiązkowa, jednak to piękny gest, który rodzina może przygotować w dniu ostatniego pożegnania. Nie od dziś wiadomo, że słowa znaczą więcej niż przedmioty materialne. Dlatego nawet przy bardzo skromnym pogrzebie, list napisany przez rodzinę może wpłynąć na ogromnie podniosłą atmosferę pogrzebu.

Jak napisać mowę pogrzebową?

Mowa pogrzebowa wydaje się bardzo prosta do napisania w przypadku pogrzebu osób znanych i zasłużonych. Rodziny z łatwością mogą wymienić osiągnięcia. Jednak co zrobić, kiedy drugi człowiek żył z dala od wielkiego świata wojen, polityki, kultury, sztuki lub nauki?

Mowa pogrzebowa nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób znanych. Każdy człowiek jest dla jakiejś osoby całym światem. I właśnie dlatego w mowie mogą być zawarte słowa podziękowania za cenne lekcje, wspólne chwile, zabawne anegdotki lub wzruszające historia. Mowa pogrzebowa nie musi być pełna podniosłych i bohaterskich czynów, te z domowego zacisza będą szczersze.

Przykładowy schemat mowy pogrzebowej:

  • Podziękowanie uczestnikom za przybycie na pogrzeb
  • Powiedzenie o emocjach związanych z odejściem drugiego człowieka
  • Opowiedzenie o tym kim była osoba, jaki miała wpływ na nasze życie
  • Przytoczenie wspólnych historii
  • Odczytanie fragmentu ulubionej książki, wiersza lub poematu
  • Zakończenie.

Każda mowa pogrzebowa może zostać przygotowana w inny sposób. Każdy człowiek był bowiem innym, ciężko jest więc wymagać, aby ostatnie pożegnanie było przeprowadzone zgodnie ze standardowym schematem. Taką wyjątkowość drugiego człowieka można właśnie zawrzeć w słowach.